Záhradné jazierka a vodné prvky v záhrade
Voda je očarujúci a príťažlivý živel, ktorý Vám pomôže dotvoriť ilúziu voľnej prírody a už len obyčajný pohľad na ňu bude pre Vás príjemným balzamom a povzbudením. Aj malá vodná plocha dokonale osvieži dusný letný vzduch. Voda pridáva do záhrady dynamiku aj statiku zároveň. Môže zurčať, prúdiť alebo len tak bublať. Dá sa predvídať jej správanie a vytvárať tak okúzľujúce vodné hry. Nezabúdajte, kde je voda, tam je aj život.
Voda v záhrade
Vodné prvky vo Vašej záhrade sa môžu stať natoľko pôsobivými, že upútajú každé oko viac, než akákoľvek iná dominanta v nej. Žiadny iný prvok v záhrade nemá toľko podôb ako voda. Človeka vždy magicky priťahovali jej iskrivá premenlivosť, šum a živosť pohybu. Voda v letnom teple príjemne osviežuje a zlepšuje klímu záhrady. Voda dodáva záhradnej kompozícií pohyb, dopĺňa ju príjemným zvukom a umožňuje zrkadlenie okolitých prvkov vo vodnej hladine, dopĺňa farebnosť a trblietanie a neustále pôsobí veľmi upokojujúcim dojmom.
V oblasti realizácie záhradných jazierok zabezpečujeme
- návrhy a realizácie záhradných jazierok a potôčikov
- dodávku a inštaláciu filtračných systémov
- realizácie vodných prvkov (fontány, jazierkový tvorič hmly a pod.)
- údržbu jazierok (vysávanie, rekonštrukcia, chemické ošetrovanie)
- poradenské služby v oblasti realizácie a starostlivosti o vodné prvky
Ak sa rozhodnete rozšíriť záhradu o vodný prvok, musíte si ujasniť, akú formu by mal mať. Premýšľajte, či si prajete mať klasické prísne geometrické tvary, alebo neformálny prirodzený štýl. Nesmiete tiež zabudnúť, že zrkadliaca sa hladina láka veľa divokých živočíchov, ktorí využívajú vodu na pitie. Vodu môžete do Vašej záhrady zakomponovať v podobe:
- okrasných vodných jazierok a nádrží
- potôčikov, kaskád a vodopádov a fontán
To, pre ktorý prvok sa rozhodnete, je len na Vás. My Vám však môžeme pomôcť s návrhom ako aj s následnou realizáciou.
Kompozícia vodného jazierka
Kompozícia a umiestnenie vodného jazierka alebo iného vodného prvku by mala dotvárať okolitú záhradnú scenériu, poskytnúť príjemné miesto k odpočinku a vytvoriť vhodnú mikroklímu pre rastliny. Pri rozhodovaní by ste mali tiež zvážiť, či dávate prednosť klasickému štýlu a teda prísnym rovným tvarom alebo naopak štýlu neformálnemu, pre ktorý sú charakteristické prirodzené nepravidelné tvary.
Ďalším meradlom pri Vašom rozhodovaní by malo byť, či máte radšej zvuk a pohyb, alebo pokojný odraz hladiny. Ak chcete chovať rybičky či špeciálne rastliny, napríklad lekná, vezmite do úvahy tiež Váš rozpočet, zručnosti a náročnosť následnej údržby.
Umiestnenie a veľkosť vodného jazierka
Ďalšou vecou, ktorú je pred samotnou realizáciou zvážiť, je umiestnenie a veľkosť vodného prvku. Opäť záleží najmä na individuálnom charaktere toho ktorého miesta. Každý vodný prvok, či už ide o jazierko, potôčik alebo malý vodopád, je v záhrade tým najatraktívnejším. Mali by ste ho mať preto čo najviac na očiach.
Jazierko môžete vybudovať takmer kdekoľvek. Problém môže nastať iba v skalnatom teréne. Aj tu však možno s dostatkom fantázie vytvoriť atypický vodný prvok s kaskádami. Vodná plocha by mala byť umiestnená tak, aby na ňu nepadali nečistoty z okolitej vegetácie, čo Vám v budúcnosti ušetrí veľa zbytočnej práce s odstraňovaním lístia.
V prípade starostlivosti a údržby Vášho záhradného jazierka platí, že čím je jeho vodná plocha väčšia, tým menej práce budete mať s jeho následnou údržbou. Aby získalo dokonalú samočistiacu funkciu, musí mať a rozlohu minimálne 40, lepšie aspoň 50 metrov štvorcových. Za ideálnu sa u jazierok považuje rozloha od 80 metrov štvorcových. Ak chcete v jazierku chovať aj ryby, počítajte s minimálnou hĺbkou okolo 80 až 100 cm. Hĺbka by sa mala pohybovať medzi 170 až 200 centimetrami.
Rastliny do okrasného jazierka
Všetky rastliny vhodné do záhradného jazierka Vám pomôžeme vybrať tak, aby bola voda v jazierku dokonale čistá. Pomôžeme Vám obstarať si takých pomocníkov z rastlinnej ríše, ktorí vytvoria dostatočne veľkú čistiacu zónu, ktorú Získame tak, že okraje alebo určitej väčšej časti jazierka osadíte vodnými rastlinami.
Na rastlinnú zónu by mala pripadať tretina až polovica plochy jazierka alebo by vodná plocha mala byť prepojená so samostatnou čistiacou zónou o rovnakej rozlohe. Vodné rastliny sa podieľajú na vytváraní biologickej rovnováhy v jazierku a svojím vzhľadom ho skrášľujú.Už pri návrhu a plánovaní okrasného jazierka Vám pomôžeme s ich osadením, pretože vodné rastliny majú rôzne nároky na hĺbku hladiny. Prítomnosť rastlín ovplyvňuje aj to, či je voda stojatá alebo tečúca. Rastliny pestované na okraji jazierka tienia vodnú hladinu, čím bránia prehrievaniu a množeniu rias.
Jazierko? Áno, ale z čoho!
Pri zakladaní okrasných jazierok máme na výber z niekoľkých možností. Jazierka môžeme zhotoviť buď priamo z prefabrikovaných plastových nádrží, ktoré sú dodávané už tvarované a sú vhodné najmä do menších moderných záhrad. Nádrže sú odolné voči UV žiareniu, sú pevné, môžu mať už členené dno s preliačinami, ktoré umožňujú pestovať vodné rastliny. Ich výhodou je, že pri rekonštrukcii záhrady nie je problém ich premiestniť na iné miesto. Plastové jazierko sa však rýchlejšie prehrieva, čo Vám môže spôsobiť problémy pri pestovaní vodných rastlín a chovaní rýb.
Ďalšou možnosťou ako vytvoriť záhradné jazierko, je použitie hydroizolačnej fólie, ktoré je najspoľahlivejšie, najjednoduchšie a takisto aj najlacnejšie. Tá môže byť z polyetylénu, kaučuku alebo PVC. Jej najväčšou prednosťou je, že umožňuje dokonale tvarovo kopírovať terén, je odolná voči vysokým teplotám, UV žiareniu, mrazu aj chemickým vplyvom a umožňuje pestovanie vodných rastlín.
Čistá voda v jazierku
Čistota Vášho jazierka a vody v ňom je základ, tak pre chov okrasných rýb ako aj pre úspešný rast rastlín. Najvhodnejšie je nainštalovať do menších jazierok filtračné sety, pozostávajúce z čerpadla, UV-sterilizéru a biologického filtra, ktoré zabezpečia zachytenie hrubých nečistôt, zbavia vodu kalu, rias spolu s choroboplodnými zárodkami.
Biologické filtre nenarušujú biologickú rovnováhu v jazierku a likvidujú len nechcených nájomníkov. K filtrácii sa používa piesok, jačmenná slama, rašelinové granule alebo keramické krúžky s vysoko poréznym povrchom, v ktorom sa usadia užitočné baktérie.
Naša spoločnosť Vám tiež zabezpečí dodávku kompletného filtračného systému pre Vaše jazierko spolu s jeho následnou montážou a spustením.
Voda v záhrade: potoky, kaskády, fontány
Potôčiky, kaskády a vodopády sú umelo alebo prírodne vytvorené stupne. Po nich voda steká pomocou čerpadla. Ak máte svahovitú záhradu, môžete si vybudovať umelý potôčik, ktorý bude od prirodzeného na nepoznanie. Rovine zase svedčia umelé kaskády a fontánky. Tento vodný prvok je veľmi efektný, oku aj ušiam lahodiaci, keďže pohyb vody a zvuk zurčiacej vody navodia atmosféru horskej bystriny.
Ak bude Vaša okrasná záhrada vedená vo formálnom štýle, najvhodnejšie bude do nej zakomponovať vodu v podobe rozmanitých a štýlovo nápaditých fontán, vodotryskov alebo kaskád. Daný vodný prvok tiež môže vyniknúť v kombinácii s nejakým umeleckým dielom, akým je napríklad socha, ktorá môže byť buď ako priama súčasť fontány, alebo ako doplnok okolitých porastov.
Do záhrady prírodného charakteru sa okrem už vyššie spomínaných jazierok ponúka ďalšie riešenie vodných prvkov v podobe romantických potokov a potôčikov alebo rybníčkov na prírodnej báze zakomponovaných s citom do okolitých porastov.
Záhradné potôčiky
Záhradné potôčiky poháňané čerpadlom v uzavretom kolobehu môžu vyzerať úplne prirodzene, ak máme aspoň trochu svahovitý terén. Potôčiky sa môžu začínať pramienkom vytekajúcim z terénu, vodopádom, pramenným kameňom, mokvajúcim prameniskom, menším jazierkom alebo rybníčkom na úpätí skalky. Umelý potôčik by sa tiež mal začínať i končiť na pozemku záhrady. Z hľadiska umiestnenia je veľmi dôležité, aby bol celý tok dobre viditeľný a počuteľný z viacerých miest záhrady i domu.
Pri plánovaní potoka berieme do úvahy predovšetkým profil terénu Vašej záhrady a z neho vyplývajúci možný spád. Dĺžka potôčika závisí nielen od veľkosti pozemku, ale aj od prevýšenia, ktoré je možné na ňom dosiahnuť. Pre celkové proporčné pôsobenie je však dôležitá najmä šírka toku. Pre menšie záhrady alebo užšie pozemky je potrebné voliť menšiu šírku toku. Vo väčších záhradách si môžeme dovoliť vybudovať potôčiky aj širšie, no vždy je dôležité zachovať správny pomer šírky k celkovej dĺžke toku.
Pre umelý potôčik s charakterom horskej bystriny je nevyhnutný väčší spád a kaskádovité modelovanie koryta vytvorené tak, že plochšie stupne, z ktorých voda padá, sa striedajú s malými hlbočinkami, kde sa zhromažďuje a v ktorých zostáva, aj keď v potôčiku voda neprúdi. S pomocou väčších balvanov môžeme vytvoriť iskrivé pereje. Nad dlhým potôčikom je zase nutné viesť na vhodných miestach lávky a mostíky.
Aké čerpadlo vybrať do záhradného potôčika?
Aj s touto otázkou Vám radi pomôžeme. Vo všeobecnosti by však čerpadlo pre záhradný potôčik malo mať výkon aspoň 50 až 60 litrov vody za minútu a malo by byť odolné proti mechanickým nečistotám. Najvýhodnejšie je použiť ako základ systému ponorné elektrické čerpadlo, ktoré môžeme umiestniť priamo do vody spodnej nádrže. Do kolobehu treba vodu občas dopĺňať, pretože voda z potôčika sa odparuje rýchlejšie a výraznejšie než z jazierok a straty vznikajú aj rozstrekovaním prúdov vody v kaskádach. Množstvo pretekajúcej vody závisí najmä od šírky potôčika.
Kaskády a fontány
Kaskády a fontány sú zase vhodné pri menej svahovitých záhradách. Ani rovná záhrada, či dokonca priestranná terasa tak nemusí byť ochudobnená o osviežujúce bublanie tečúcej vody. Napodobňovať prírodný potôčik na rovine však zvyčajne nevedie k dobrým výsledkom. Vhodnejšie sú preto kaskády na kamenných schodoch alebo stupňovité fontánky.
Ich hlavnou prednosťou je, že krásne pôsobia takmer kdekoľvek a dokážu tak pritiahnúť pozornosť vzhľadom i zvukom. Môžeme ich osadiť samostatne, alebo môžu byť postavené pri stene domu, pergoly a všade tam, kde je možné alebo nutné vytvoriť malý vodopád pomocou menších, rozmanito tvarovaných kameňov “prilepených” na stenu. Fontánky a vodopády môžeme tvoriť podľa fantázie pomocou dreva, kameňov, keramiky. Fantázií sa medze naozaj nekladú. Aj malý pramienok totiž dokáže vykúzliť veľký efekt, ak ho necháme stekať z výšky.
Poháňať ich môžu, rovnako ako u potôčikov čerpadlá, ktoré sa umiestňujú sa do najnižšej nádrže. Podľa veľkosti vodného prvku však postačia aj prístroje s menším výkonom. K Vašim kaskádam, fontánkam alebo potôčikom Vám tiež navrhneme skladbu rastlín a bylín, ktoré len zvýraznia ich krásu a Vy na ňe budete právom pyšní.
Vodotrysky
Vodotrysky patria takisto k veľmi osviežujúcim vodným prvkom, ktoré dokážu dodať atmosféru každej záhrade. Pozorovať trblietanie slnečných lúčov vo vodnej triešti je kúzelné. Vodotrysky oživia aj okrasné jazierko ale môžeme ich ale nechať vyvierať v ktorejkoľvek časti Vašej záhrady. Pod vodotrysk sa zvyčajne umiestňuje nádrž, ktorou sa voda odvádza späť do obehu. Aby sa voda nestrácala, nesmie výška vodotrysku presahovať polovicu dĺžky záchytnej nádrže pod ním.
Pomôžeme a navrhneme Vám, ako vodotrysk vyplniť kameňmi, štrkom, olemovať vlhkomilným rastlinami a okrasnými trávami tak, aby sa stal objektom Vašej záhrady, na ktorý bude radosť sa pozerať.
Ak plánujete založenie a realizáciu ľubovoľného okrasného vodného prvku vo Vašej okrasnej záhrade, vyberte si kvalitu predstavovanú spoločnosťou Trans-plant, s.r.o. a oslovte nás. Spolu s Vami navrhneme pre Vašu záhradu optimálne riešenie.