Jahody a ich výsadba

Jahody a ich výsadba

Jahody patria k najobľúbenejšiemu drobnému ovociu, ktoré si môžeme vypestovať sami a bez námahy. Domáce jahody sú predsa 1000x chutnejšie a zdravšie ako tie z obchodov. Môžeme ich pestovať v záhrade, v záhonoch ale aj v kvetináčoch na terase alebo balkóne.

Odrody jahôd:

HONEOYE (razrodiaca) – patrí k veľmi skorým odrodám. Plody sú veľké, pevné a dobre znášajú transport. Chuť je veľmi dobrá. Sú odolné voči hubovým chorobám a odroda nevymŕza.

DARSELECT (razrodiaca) – plody sú extra veľké, pevné, šýtočervené, veľmi dobrej chuti. Odroda je odolná voči plesni a voči hubovým chorobám koreňov.

SONATA (razrodiaca) – stredne dozrievajúca odroda (15.6). Chutné plody, jasnočervené, vnútri sú ružové. Sú sladké, šťavnaté a odroda máva obrovské násady plodov. Je odolná voči mrazu a vodná i do vyšších oblastí.

ELSANTA (razrodiaca) – najčastejšie pestovaná odroda v Európe. Stredne skorá jahoda, ktorá netrpí hnilobou. Je najúrodnejšou odrodou a plody majú vynikajúcu chuť.

OSTARA (stálerodiaca) – plody stredne veľké,  stredne červenej farby s aromatickou lahodnou chuťou. Plodí neustále od konca mája do novembra. Je vhodná na pestovanie v nádobách.

Výsadba jahôd:

Sadenice jahôd vysádzame v polovici augusta najneskôr do polovice septembra. Pokiaľ ich vysadíte na jar, na úrodu si budete musieť ešte počkať. Záhony vytvárame najlepšie na miestach kde boli predplodiny ako zemiaky, strukoviny, paradajky alebo uhorky. Pred výsadbou si pripravíme záhon prevzdušnením pôdy. Môžeme použiť organickéorganominerálne hnojivá  alebo dlhopôsobiace hnojivá. Pre bio pestovanie je vhodné použiť Natura hnojivá.

Pri výbere stanovišťa musíte dbať nato, že jahody milujú slnečné stanovisko, na tienistom mieste Vám nebudú plodiť.

Výsadba do textílie:

Výsadbu odporúčame vysadiť do netkanej textílie s pripravenými dierami na sadenice jahôd alebo si do textílie môžete robiť diery sami. Textília je výborný pomocník pri pestovaní jahôd, pretože absorbuje viac slnečného žiarenia a jahody rýchlejšie dozrievajú. Zabraňuje prerastaniu buriny, prepúšťa vodu i hnojivo.

Textíliu položíme na pripravený záhon a po okrajoch prihrnieme zeminou,a by nám ju neodfukovalo. Šírka záhonu by mala byť taká, aby výsadba bola do sponu 30cm. Na vymeraných miestach vystrihneme kríž 10×10 cm a rohy podhneme pod textíliu. Rukou alebo lopatkou vyhĺbime jamku hlbokú asi 10cm, zalejeme vodou, pridáme hnojivo, premiešame so zeminou a potom vysadíme sadenicu. Nakoniec zalejem každú sadenicu.

Výživa jahôd:

Po výsadbe jahôd ich musíme vyživovať, najlepšie vodourozpustným hnojivom, ktoré naštartuje rast a zakorenenie rastlín. Na zimu môžeme rastlinky prikryť čečinou a na jar po mrazoch odkryť, aby mali dostatočné množstvo slnka.

 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.